Super appka zdarma, která sleduje (nejen) vaše zdraví? Apple Health!

Co najdete v aplikaci Zdraví, kterou Apple uvedl už roku 2014 a od té doby ji neustále vylepšuje? S jakými aplikacemi a zařízeními ji můžete propojit? Dozvíte se v tomto článku.

apple-health

Mobilní telefony dnes pomáhají v řadě oblastí, včetně hlídání zdravotního stavu. Ve všech iPhonech najdete k tomu určenou aplikaci Apple Health (Zdraví). Tu Propojíte také s Apple Watch i s aplikacemi třetích stran, ze kterých Apple Health následně získává a shromažďuje data.

Co umí aplikace Zdraví v iPhonu?

Poznáte ji snadno – do aplikace Zdraví (v anglickém nastavení Apple Health) vás přenese ikona srdce na bílém pozadí. S čím vším vám pomůže?

  • Shromažďuje v sobě v zabezpečené podobě nejrůznější informace o vašem zdravotním stavu i o sportovních aktivitách.
  • Pohromadě v ní najdete data z řady aplikací třetí strany, se kterými ji propojíte – například z trackerů spánku, sportovních i výživových aplikací nebo těch, které se starají o vaše duševní zdraví.
  • Pomůže vám se sledováním užívaných léků nebo menstruačního cyklu.
  • Nabízí i možnost párování s Apple Watch, s vybranými krokoměry, tlakoměry a jinými zařízeními.

Aplikace pro sledování vašeho zdraví v mobilu se dělí do částí Aktivita, Dýchání, Hybnost, Léky, Sledování cyklu, Sluch, Spánek, Srdce, Symptomy, Tělesné míry, Vitální funkce, Všímavost, Výživa a Ostatní data. Doplňkovou možností je přidání zdravotnické dokumentace. Jen z tohoto rychlého přehledu je vidět, že v ní najdete opravdu mnoho užitečných informací.

Krokoměr a kontrola spánku

Zdraví slouží i jako jednoduchý krokoměr – k tomu využívá akcelerometr v zařízení. Spousta uživatelů zná jen tuto funkci, což je velká škoda. Informace o pohybu najdete v sekci Souhrn, k detailům se dostanete přes Prohlížení – Aktivita. Pokud navíc používáte Apple Watch, získáte mnohem detailnější a přesnější údaje o vašich sportovních aktivitách.

Zdraví můžete propojit i s celou řadou aplikací, které fungují jako spánkové trackery. Budete tak mít přehled o kvalitě vašeho spánku, délce jednotlivých spánkových fází a navíc vás telefon vzbudí v lehčí fázi spánku, abyste se cítili dostatečně odpočatí.

Zařazení položek do oblíbených, výživa a vychytávky ke zdravotnímu stavu

Abyste se v záplavě dat neztratili, můžete si kteroukoliv položku v aplikaci přidat mezi oblíbené. Rozklikněte ji, sjeďte dolů a klikněte na hvězdičku. Tak uvidíte pouze to, co je pro vás důležité.

V části Výživa můžete zadávat množství přijatých vitamínů a jiných důležitých prvků nebo například sledovat denní příjem vody. A část Všímavost (Mindfulness) zaznamenává, kolik času věnujete sami sobě v rámci meditace nebo jiných mindfulness aktivit. K tomu opět můžete použít propojení s některou další aplikací.

I se zdravotním stavem vám může aplikace pomoci: kromě sledování pohybu zapisuje informace o vaší hybnosti, přidat můžete právě užívané léky, pohlídat hlasitost vašich sluchátek nebo v části Srdce získat informace o jednom z hlavních orgánů našeho těla. V části Vitální funkce si zase můžete zaznamenávat tep, glykemii, krevní tlak a další údaje.

Zdravotní ID: Vaše krizová zdravotní karta

K vašemu zdravotnímu ID se dostane kdokoliv i při zamčeném iPhonu. Obsahuje důležité informace o vás, vašich alergiích, zdravotních problémech, užívaných lécích i nouzový kontakt, kdyby vás například někdo našel v bezvědomí. Nastavíte si jej právě v aplikaci Zdraví.

Klikněte na svůj účet vpravo nahoře, zde zadejte veškeré důležité informace, sjeďte dolů a povolte zobrazení při uzamčení zařízení. Nikdy nevíte, kdy vám taková funkce může pomoci nebo vám dokonce zachrání život.

Tato chytrá aplikace toho umí ještě daleko víc. Doporučujeme vám prozkoumat Zdraví ve vašem iPhonu: určitě vás překvapí spoustou funkcí, které si brzy oblíbíte.

×