Novinky

6+1 praktických hacků a zkratek pro iPhone, o kterých jste dost možná nevěděli

iPhone a jeho systém iOS v sobě skrývají spoustu skvělých funkcí, zkratek i triků, které vám ulehčí každodenní práci. Objevte ty nejzajímavější – 6 tipů plus jeden bonusový navíc, o kterých se dozvíte v tomto článku.

vychytavky-iphone-uvodni

 

Funkce, které denně používáte ve vašem iPhonu, představují nejspíš jen zlomek všeho, co iOS opravdu umí. Jak iPhone ovládat ještě chytřeji a vyždímat z něj co nejvíc? Vyzkoušejte následující tipy.

1. Zrychlené nabíjení telefonu

Spěcháte a chcete baterii iPhonu dobít co nejrychleji? Při nabíjení jej přepněte do letového režimu. Tím zároveň vypnete celou řadu funkcí, včetně Wi-Fi nebo mobilních dat, takže telefon při nabíjení baterii používá jen minimálně. Režim letadlo nezapomeňte na závěr opět vypnout.

2. Focení ovladačem hlasitosti

Při focení nemusíte používat nepraktické softwarové tlačítko na obrazovce. Pro spoušť jednoduše stiskněte tlačítko pro zesílení či zeslabení zvuku a telefonem můžete fotit i takto, vertikálně i horizontálně.

3. Jak nastavit červené světlo i noční režim na iPhonu?

Používáte telefon často ve tmě a chcete šetřit oči? Aktivujte si příjemnější červené světlo. V Nastavení vyhledejte Zpřístupnění – Zkratka zpřístupnění, zde zatrhněte Filtry Barev. Nyní v sekci Zpřístupnění – Displej a velikost textu – Filtry Barev – Barevné tónování přesuňte vpravo posuvníky voleb Intenzita a Odstín. Trojitým stiskem tlačítka plochy nebo zapínacího tlačítka (závisí na modelu iPhonu a verzi iOSu) nyní zapnete režim červeného světla.

I režim inverze barev je šetrnější k vašim očím za tmy oproti normálnímu podsvícení displeje. Najdete jej na iPhonech s iOS 11 a novějším, a to v Nastavení – Zpřístupnění – Displej a velikost textu. Zde si vyberete z voleb Chytrá inverze (převrací barvy kromě obrázků, médií a vybraných aplikací) nebo Klasická inverze. 

4. Nastavení klávesnice na iPhone a jak z ní udělat touchpad

V Nastavení – Obecné – Klávesnice najdete nejrůznější vylepšení iPhonové klávesnice. Zde můžete kromě přidání klávesnic v dalších jazycích vypnout i automatické opravy, pokud vám spíš překáží než pomáhají.

Určitě znáte malý, nepříliš pohodlný kurzor, který při opravách textu přesouváte prstem. iPhone klávesnici ale můžete dočasně proměnit v touchpad jako na notebooku. Stačí použít malý trik: při psaní chvíli podržte prst na mezerníku klávesnice. Nyní můžete kurzor přesouvat mnohem jednodušeji, dokud neuvolníte prst.

klavesnicetouchpad
Přepnutí klávesnice na touchpad přidržením mezerníku klávesnice.

5. Skryté aplikace nepřekáží

Nepoužíváné aplikace můžete skrýt z domovské obrazovky, aniž byste je hned museli odinstalovat. Podržte prst na vybrané aplikaci, klepněte na Odstranit aplikaci – Odstranit z plochy. Skrytou aplikaci vždy najdete v knihovně aplikací, do které se dostanete posunem za poslední stránku vaší domovské obrazovky.

6. Vědecká kalkulačka pro pokročilé počtáře

Obyčejnou kalkulačku iPhonu na základní výpočty určitě znáte, ale co její rozšířenou (vědeckou) variantu? Jak se do ní dostat? Stačí jednoduše otevřít aplikaci Kalkulačka a telefon otočit na bok. Tak hned získáte přístup k mnoha dalším matematickým funkcím.


vedecka-kalkulacka

7. Perlička na závěr: Lehká automatizace v iPhonu aneb zkratky

Chcete se do hacků v iPhonu ponořit ještě hlouběji? Vytvořte si vaše vlastní vylepšení – zkratky – ve stejnojmenné aplikaci. Zkratky pomohou s jednoduchou automatizací v iPhonu. Skládají se z jednotlivých akcí, spolupracují s řadou aplikací a ušetří vám čas – místo několika klepnutí postačí jedno, nebo rovnou jen dotaz na Siri.

Novinky v iOS 17: Na jaké nové systémové vychytávky od Applu se můžete těšit!

Velmi pravděpodobně už v polovině září uvede Apple novou verzi svého operačního systému iOS s pořadovým číslem 17. Registrovaní nedočkavci mohou systém otestovat o něco dříve v betaverzi, i ostatní uživatelé se s ním však už brzy seznámí.

novinky-ios

Nový pohotovostní režim, vylepšené sdílení obsahu, nastavení oddělených profilů v prohlížeči Safari a jednoduché přepínání mezi nimi, ještě efektivnější automatické opravy textů a spousta dalších skvělých funkcí… Podzimní iOS 17 do iPhonů přinese celou řadu větších i drobnějších vylepšení. Na co dalšího se můžete těšit a jaké funkce jsou podle nás ty nejzajímavější?

Které telefony se dočkají aktualizace na iOS 17?

Ačkoliv Apple aktualizuje své telefony oproti konkurenčním výrobcům v průběhu několika let (většinou 6 až 8 let), některé starší iPhony už se této aktualizace nedočkají. iOS 17 půjde nainstalovat podle posledních informací do iPhonů SE druhé a další generace, iPhonů XR, XS, XS Max, 11, 12 a 13. Získají jej také iPhony 14 a všechny novější modely.

Není však zatím úplně jasné, zda především starší telefony budou podporovat kompletně všechny funkce. iPhony 8, iPhony X a předchozí generace už by měly být z této aktualizace vyřazeny a nadále tak poběží nejvýše na iOSu 16.

Jak telefon aktualizovat na iOS 17?

Aktualizace probíhá jako obvykle: v Nastavení systému si přes položku Obecné otevřete část Aktualizace softwaru, kde vám telefon nabídne iOS 17 ke stažení hned, jakmile bude pro vaše zařízení k dispozici; nastavit si můžete také automatické aktualizace.

Novinky v iOSu 17 letem světem

Ačkoliv úprav a vylepšení bude v systému celá řada, zmíníme alespoň ty nejzajímavější:

 • První verze aplikace Deník (Journal), která vám pomůže přehledně uchovat vzpomínky na důležité okamžiky,
 • vylepšené interaktivní widgety domovské obrazovky,
 • rozšířené možnosti vizuálního vyhledávání také z fotek i videí,
 • barevné plakáty kontaktů, přes které si sami nastavíte, co volaný uvidí,
 • přepisy zvukových zpráv do textů,
 • vytváření nálepek z vlastních fotek,
 • nová funkce NameDrop, kterou snadno nasdílíte kontaktní informace přes AirDrop mezi iPhony nebo iPhonem a Apple Watch a spousta dalšího.

Jako velice zajímavý se jeví také nový pohotovostní režim (Standby), při kterém vám iPhone zobrazí čas, nejrůznější widgety i další užitečné informace a můžete si jej přizpůsobit svým potřebám. Za zmínku stojí i několik aktualizací, které samy o sobě nerozšiřují funkce telefonu, avšak dále zlepšují bezpečnost aplikací i samotného zařízení. Je vidět, že Apple bere bezpečnost celého systému opravdu vážně a hbitě reaguje na nové hrozby, což rozhodně představuje krok správným směrem.

Apple své fanoušky překvapuje s každou další velkou systémovou aktualizací. I iOS 17 má co nabídnout a hlavně – do vašich zařízení přijde už brzy!

Super appka zdarma, která sleduje (nejen) vaše zdraví? Apple Health!

Co najdete v aplikaci Zdraví, kterou Apple uvedl už roku 2014 a od té doby ji neustále vylepšuje? S jakými aplikacemi a zařízeními ji můžete propojit? Dozvíte se v tomto článku.

apple-health

Mobilní telefony dnes pomáhají v řadě oblastí, včetně hlídání zdravotního stavu. Ve všech iPhonech najdete k tomu určenou aplikaci Apple Health (Zdraví). Tu Propojíte také s Apple Watch i s aplikacemi třetích stran, ze kterých Apple Health následně získává a shromažďuje data.

Co umí aplikace Zdraví v iPhonu?

Poznáte ji snadno – do aplikace Zdraví (v anglickém nastavení Apple Health) vás přenese ikona srdce na bílém pozadí. S čím vším vám pomůže?

 • Shromažďuje v sobě v zabezpečené podobě nejrůznější informace o vašem zdravotním stavu i o sportovních aktivitách.
 • Pohromadě v ní najdete data z řady aplikací třetí strany, se kterými ji propojíte – například z trackerů spánku, sportovních i výživových aplikací nebo těch, které se starají o vaše duševní zdraví.
 • Pomůže vám se sledováním užívaných léků nebo menstruačního cyklu.
 • Nabízí i možnost párování s Apple Watch, s vybranými krokoměry, tlakoměry a jinými zařízeními.

Aplikace pro sledování vašeho zdraví v mobilu se dělí do částí Aktivita, Dýchání, Hybnost, Léky, Sledování cyklu, Sluch, Spánek, Srdce, Symptomy, Tělesné míry, Vitální funkce, Všímavost, Výživa a Ostatní data. Doplňkovou možností je přidání zdravotnické dokumentace. Jen z tohoto rychlého přehledu je vidět, že v ní najdete opravdu mnoho užitečných informací.

Krokoměr a kontrola spánku

Zdraví slouží i jako jednoduchý krokoměr – k tomu využívá akcelerometr v zařízení. Spousta uživatelů zná jen tuto funkci, což je velká škoda. Informace o pohybu najdete v sekci Souhrn, k detailům se dostanete přes Prohlížení – Aktivita. Pokud navíc používáte Apple Watch, získáte mnohem detailnější a přesnější údaje o vašich sportovních aktivitách.

Zdraví můžete propojit i s celou řadou aplikací, které fungují jako spánkové trackery. Budete tak mít přehled o kvalitě vašeho spánku, délce jednotlivých spánkových fází a navíc vás telefon vzbudí v lehčí fázi spánku, abyste se cítili dostatečně odpočatí.

Zařazení položek do oblíbených, výživa a vychytávky ke zdravotnímu stavu

Abyste se v záplavě dat neztratili, můžete si kteroukoliv položku v aplikaci přidat mezi oblíbené. Rozklikněte ji, sjeďte dolů a klikněte na hvězdičku. Tak uvidíte pouze to, co je pro vás důležité.

V části Výživa můžete zadávat množství přijatých vitamínů a jiných důležitých prvků nebo například sledovat denní příjem vody. A část Všímavost (Mindfulness) zaznamenává, kolik času věnujete sami sobě v rámci meditace nebo jiných mindfulness aktivit. K tomu opět můžete použít propojení s některou další aplikací.

I se zdravotním stavem vám může aplikace pomoci: kromě sledování pohybu zapisuje informace o vaší hybnosti, přidat můžete právě užívané léky, pohlídat hlasitost vašich sluchátek nebo v části Srdce získat informace o jednom z hlavních orgánů našeho těla. V části Vitální funkce si zase můžete zaznamenávat tep, glykemii, krevní tlak a další údaje.

Zdravotní ID: Vaše krizová zdravotní karta

K vašemu zdravotnímu ID se dostane kdokoliv i při zamčeném iPhonu. Obsahuje důležité informace o vás, vašich alergiích, zdravotních problémech, užívaných lécích i nouzový kontakt, kdyby vás například někdo našel v bezvědomí. Nastavíte si jej právě v aplikaci Zdraví.

Klikněte na svůj účet vpravo nahoře, zde zadejte veškeré důležité informace, sjeďte dolů a povolte zobrazení při uzamčení zařízení. Nikdy nevíte, kdy vám taková funkce může pomoci nebo vám dokonce zachrání život.

Tato chytrá aplikace toho umí ještě daleko víc. Doporučujeme vám prozkoumat Zdraví ve vašem iPhonu: určitě vás překvapí spoustou funkcí, které si brzy oblíbíte.

×