Rádce: Jak pořizovat ještě lepší fotografie na vašem telefonu?

Jak pořizovat perfektní fotografie na iPhonu a jiných mobilech? Jaký je nejlepší telefon na focení? Inspirujte se, jak vaše mobilní focení zdokonalit ☝

Muž pořizující fotografii mobilem

V kapse dnes nosíme telefony s fotoaparáty, které často dosahují profesionálních kvalit. Víte, jak z mobilního fotoaparátu dostat maximum?

Kompaktním fotoaparátům sice ještě úplně neodzvonilo, nicméně fotky výborné kvality zvládne dnes už téměř každý telefon. Zjistěte, jak na iPhonech i jiných mobilech pořizovat kvalitní fotografie a jak aplikaci fotoaparátu nastavit, abyste ze zařízení získali to nejlepší.

Jak fotit mobilem? Užitečné tipy a triky (nejen) pro iPhone

S jakýmkoliv telefonem můžete fotit lépe než dosud, když vyzkoušíte následující:

  1. Hrajte si s perspektivou. Namísto běžných úhlů zkuste objekt vyfotit zespodu nebo naopak shora.
  2. Hledejte zajímavé detaily, barvy a vzory, díky nimž ukážete svět z jiného pohledu.
  3. Vytvořte dojem hloubky, například pomocí efektu rozmazaného pozadí.
  4. Nabízí váš telefon portrétní režim? Použijte jej na portrétování osob, zvířat či objektů. Na focení krajin se zase hodí horizontální orientace obrazu.
  5. Zvolte vhodné světlo a vynechte blesk. V místnostech pracujte s rozptýleným (difúzním) světlem, které vydává například lampa se stínidlem. Venku nefoťte v pravé poledne, kdy slunce objektům příliš nelichotí.

Vaše fotografie by neměly být moc složité – ostatní si je totiž prohlížejí na displeji telefonu spíše než na velké obrazovce. Držte se proto jednoduchých, dobře čitelných kompozic.

Co umí fotoaparát iPhonu?

Na iPhone fotoaparátu zaostříte na objekt klepnutím prstem, poté pomocí ikony slunce můžete upravit světlo scény. Užitečná je i funkce mřížky, která vám pomůže se správnou kompozicí. Zapnete ji v menu Nastavení – Fotoaparát. Hlavní motiv obrázku umístěte do jednoho z průsečíků čar, vedlejší motiv může ležet na jiném z nich.

Režim Portrét automaticky rozostří pozadí, detekuje osoby na fotografii a nabízí možnosti snadného nastavení světla a barev. Navíc povoluje dodatečné úpravy hotových fotek. Pro krajiny zase použijte režim Panorama. Novější iPhony umí vytvářet živé fotografie – krátká videa, která lze dále upravovat i animovat.

Nejlepší telefon na focení? iPhone 14 Pro Max

Špičkovým fotomobilem dneška je iPhone 14 Pro Max. Nabízí hlavní 48Mpx fotoaparát, dva 12Mpx snímače (jeden ultraširokoúhlý, druhý teleobjektiv) vzadu a další 12Mpx vepředu. Díky velkému snímači tento iPhone dosahuje minima šumu i za horších světelných podmínek a skvělé ostrosti snímků. Pohrát si můžete i s jeho portrétním režimem, tvorbou časosběrných snímků či dechberoucích panoramat, nechybí ani možnost focení v profesionálním režimu RAW.

 

Velmi povedenou verzí je i ve stejné modelové řadě standardní iPhone 14. Ještě parádnější fotky při slabém světle lze pořídit díky zadnímu fotoaparátu s optickým zoomem 12Mpx  + 12Mpx a přednímu 12Mpx.

Ze starších řad např. 13 jsou velmi kvalitní fotoaparáty i v modelu iPhone 13 Pro Max, který vyniká zadním fotoaparát s optickým zoomem 12Mpx (f/1,5) + 12Mpx (f/2,8) + 12Mpx (f/1,8) a předním fotoaparátem 12Mpx. Optická stabilizace je již samozřejmostí.

 

Vyzkoušejte při svém příštím focení iPhonem či jiným mobilním telefonem tipy z tohoto článku a uvidíte, že vaše fotografie budou zase o třídu lepší.

×